Opinie - taśmy do naprawy i konserwacji książek

BIBLIOTEKA GIMNAZJUM nr 1 w Suwałkach

" Pracujemy w bibliotece, gdzie znaczną część  księgozbioru stanowią stare, zaczytane pozycje, często poddawane już naprawie.

Stare taśmy po latach odklejają się, pozostawiają odbarwione ślady na kartkach. Ponowne sklejanie kartek taśmą przezroczystą, którą stosowałyśmy do tej pory, nie wyglądało estetycznie. Próba wykorzystania  przez nas taśmy papierowej malarskiej też nie przyniosła spodziewanych rezultatów - taśma papierowa nie do każdego podłoża przytwierdzała się równie mocno.

Dopiero zakupione na próbę taśmy z firmy Gropius sprawiły, że konserwacja zbiorów stała się przyjemnością. Wykorzystujemy na razie jeden typ taśmy - do podklejania kartek i wzmacniania grzbietów. Taśma świetnie sprawdza się  do wklejania pojedynczych kartek, które często wypadają w klejonych książkach (jednak przy  większej liczbie wyrwanych kartek lepiej książkę zszyć, gdyż nadmiar taśmy w książce powoduje, że trudno ją zamknąć). Doskonale wzmacnia naderwane, uszkodzone grzbiety, świetnie się na nią  nanosi numer książki - my wykorzystujemy permanentne wodoodporne pisaki do pisania na płytach cd i DVD). Jest estetyczna, mocna, nie wydziela zapachu, jak niektóre taśmy, z którymi pracowałyśmy. Polecamy!

Bibliotekarze Gimnazjum nr 1 w Suwałkach"

 

BIBLIOTEKA SZKOŁY MUZYCZNEJ Warszawa Praga

" Pracuje w bibliotece szkoły muzycznej, gdzie – oprócz wielu książek do czytania – znajdują się duże zbiory nutowe ( w tym wiele starych i zniszczonych). W przeszłości stosowałam  (dostępne w owym czasie) taśmy przezroczyste i paski papieru posmarowane klejem, które po pewnym czasie odklejały się, zostawiały ślady na kartkach i nutach.

Kiedyś, przy okazji zakupów  skrzynek bibliotecznych w firmie GROPIUS, zaproponowano mi zakup „na próbę” taśm do naprawy woluminów. Zakupione taśmy okazały się być rewelacyjne, ułatwiają sklejanie  pojedynczych kartek książek i nut a także grzbietów książek.

 1/ Taśma do naprawy książek FP P – przezroczysta cienka, stosuję  do podklejania nut (dobrze „przebijają” nuty) oraz cienkich grzbietów kilkustronicowych woluminów. Ma 4 cm ale (moim zdaniem) byłoby pożądane, aby były także inne szerokosci np. 2,5 – 3 cm a także nieco grubsza wersja tej taśmy.

  2/ taśma do naprawy książek FP T – jest b. mocna, dobra do klejenia szerszych grzbietów, ma dobry klej ale miałam przypadki, kiedy odkleiła się od matowej okładki książki (stary papier). Ma 5 cm szerokości, wg. mnie wskazana byłaby też wersja  tej taśmy nieco węższa np. 4 cm.

  3/ taśma do naprawy książek FP P90 –  ma 2 cm  szerokości, b. dobra. W zestawie  jest dyspeczer który, moim zdaniem, nie jest konieczny. Byłoby dobrze, gdyby udostępniona była również szersza taśma np. 4 cm.  Taśma sprawdza się dobrze ale książki podklejane wielokrotnie stają się zbyt grube i trudne do zamknięcia.                     

  4/ Taśma do naprawy książek FP SH – użytkuję ją do naprawy i wzmacniania wewnętrznych części książek oraz do sklejania grzbietów ; jest b. mocna i wytrzymała na rozerwanie.

 Na grzbietach sklejanych taśmami FP SH  i FP T bardzo łatwo pisze się pisakami wodoodpornymi. Taśmy są mocne, estetyczne, bezzapachowe, z dobrym klejem.

 

Polecam stosowanie tych taśm do naprawy książek. Są bardzo przydatne w pracy i „ułatwiają życie”.

 

Pozdrawiam.

Anna Kędzior "

 

         Taśma do naprawy książek       Taśma samoprzylepna do renowacji książek       Taśma do konserwacji książek       Taśma do naprawy książek - bibułka japońska

 


     Taśmy do naprawy książek znajdziecie Państwo w naszym sklepie    


  WEJDŹ DO SKLEPU