Podpórki do książek - porady GROPIUS

Podpórki do książek i segregatorów to temat rzeka. Jest ich tyle, że wybór może przyprawić o ból głowy. Buszując po internecie znajdziemy oparcia dla książek w stylu retro, modernistycznym, albo dla odmiany ultra nowoczesne. Spotkamy również podpórki w kształcie liter, roślin, zwierząt i wiele, wiele innych.
Jak poruszać się w tym gąszczu propozycji?
Czym powinny się charakteryzować odpowiednie podpórki do książek?
Na co zwracać uwagę wybierając te do domu, a jakie kupić do profesjonalnych zastosowań?
Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście, który mają Państwo przed sobą.

 podpórki do książek

Po pierwsze funkcja

Jak sama nazwa wskazuje, podpórki do książek mają być dla książek podporą. W żadnym wypadku nie mogą przewracać się pod ich ciężarem. Żeby tak się nie stało musza spełniać określone kryteria.
- Po pierwsze, muszę by ciężkie.
- Po drugie, stabilne.
- Po trzecie, nie mogą się ślizgać po półce.
Profesjonalne podpórki utrzymają naprawde bardzo dużą ilość książek. Wreszcie po czwarte muszą być estetyczne.
Do domu możemy wybierać podpórki nieco lżejsze takie, które funkcjonalność łączą z interesującym wzornictwem.
 

 

Po drugie materiał

W Internecie znajdziemy podpórki do książek plastikowe, wykonane z metalu, a nawet ceramiczne. O ile ceramika sprawdza się wizualnie (wyrzeźbiona sowa albo motyl przepięknie prezentują się na półce) o tyle – jest krucha i mało stabilna. Podobnie mają się sprawy z delikatnymi podpórkami plastikowymi. Nie da się zatem ukryć, że dla celów profesjonalnych najlepsze są podpórki metalowe.      

 

Stal ponad wszystko

Jeżeli wykonano je z odpowiedniej grubości stali (optymalnie 1-1,5 mm) oraz polakierowano porządnym lakierem proszkowym wypalanym w piecu to takie podpórki mają wiele zalet. Podpórka na książki wykonana z takiego materiału jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie pęka, nie odkształca się, a przypadkowo upuszczona się nie zniszczy. Dodatkowo, jej długi język sięga pod wiele książek, co gwarantuje stabilność księgozbioru.  

Poza wieloma zaletami podpórki stalowe mają jednak kilka mankamentów. Któż ich zresztą, nie ma?! Jako, że wytwarzane są w długich seriach, istnieje potencjalna możliwość, że na półkach innych bibliotek znajdziemy podobne.
Najczęściej możemy wybrać tylko jeden z kilku kolorów oferowanych przez producenta. Jeśli zamarzyłyby się nam podpórki w specjalnej barwie - dostosowanej do wnętrza naszej biblioteki - trzeba zamówić minimum kilkaset zastawek, bo tylko w wypadku zakupu hurtowego będą miały przystępną cenę (koszty lakierowania w piecu).
Trzeba również pamiętać, że ten sam język, który gwarantuje stabilność minimalnie utrudnia wsuwanie podpórki pod książki.

 

Podkładki

Stalowe podpórki do segregatorów i książek posiadają  antypoślizgowe, wykonane z gumy lub silikonu, podkładki. Chociaż stanowią one najmniej dostrzegalny element całej konstrukcji pełnią niezwykle ważną funkcję. Wybierając podpórki stalowe ze źle dobranymi podkładkami możemy trwale uszkodzić półki i regały w naszej czytelni. Dlatego należy zwracać uwagę na mocny klej oraz na przezroczystość podkładek – najlepiej wybierać po prostu przezroczyste - wtedy unikniemy jakichkolwiek zabrudzeń powierzchni.
Dzięki podkładkom podpórki do książek są stabilniejsze i nie ślizgają się. Pamiętajmy jednak, że  zastosowanie takiego rozwiązania blokuje przesuwanie się podpórki po półce i musimy uważać aby przy wsuwaniu podpórki pod książki nie zerwać antypoślizgowych podkładek.

 

Chińskie odpowiedniki

Specyficznym rodzajem podpórek do książek i segregatorów są te wytwarzane w Chinach. Zwracamy na nie uwagę ponieważ bibliotekarzy przyciąga ich niewysoka cena. Trzeba na nie uważać! Produkowane są niezgodnie z normami, nie trzymają parametrów. Ze względu na cieniutką blachę, wymiary i małą wagę nadają się raczej do domowego użytku, a nie jako stabilna, profesjonalna podpora dla wielu książek.

 

Podpórki z pleksi

Podstawową zaletą podpórek z pleksi jest ciesząca oczy pracowników, a także odwiedzających czytelnię, zróżnicowana, oryginalna stylistyka. Interesujący nas wzór możemy wybrać spośród wielu kolorów i kształtów dlatego, że pleksi łatwo się modeluje i możemy nadawać jej różne, nietypowe formy.

Niestety, obok tych plusów pleksi ma – tradycyjnie – minusy.  
Podpórki z tego materiału pękają podczas użytkowania, posiadają ostre niebezpieczne narożniki i nie są w stanie utrzymać ciężkich książek. Są po prostu za lekkie a tym samym niestabilne i nawet te wyposażone w podkładki przewracają się pod naporem książek. Żeby jako tako pełniły swoją funkcję powinny być wykonane z bardzo grubej pleksi ok. 5 mm grubości. To powoduje trudności, przy operowanie książką po podpórce.

 podpórki do segregatorów


Pozostałe podpórki do książek i segregatorów

 

- Podpórki wykonane z drutu. Ta prosta, estetyczna forma nie jest, niestety, zbyt praktyczna. Pasuje tylko do półek o określonej grubości.
- Podpórki drewniane, robione na zamówienie – są drogie i także pasują tylko do określonych półek. To oferta dla domowego księgozbioru.
- Podpórki systemowe, dostosowane do konkretnych, stalowych półek na książki. To bardzo praktyczna i stabilna forma stabilizacji księgozbioru, ale należy pamiętać że nadaje się tylko do  określonych regałów, dlatego należy je kupować wraz z danym systemem składowania książek.
 
…. to tyle podstawowych informacji, ale chętnie dowiemy się o  Państwa preferencjach i uwagach dotyczących podpórek do książek (czekamy na maile gropius@gropius.com.pl)

 

 zapraszamy po podpórki
         GROPIUS