Biblioteczne kąciki dla dzieci i młodzieży

Co zrobić aby młodzi czytelnicy czuli się w bibliotece komfortowo i stali się jej stałymi bywalcami?

Stworzyć miejsce dopasowane do ich potrzeb, z odpowiednim klimatem.

Aby stworzyć takie miejsce, po pierwsze trzeba zrozumieć potrzeby dzieci i młodzieży.
Młodzi ludzie lubią czuć się swobodnie muszą poczuć, że biblioteka to ich miejsce.
W naszej aranżacji zastosowaliśmy meble IKEA, można wykorzystać inne - proste, wygodne i ładne.

Biblioteczne kąciki - tabliczki stojące na regale
- tabliczki informacyjne stojące na regale
- tablica biblioteczna wisząca na ścianie
- oraz rozdzielacze w odpowiednich kolorach,

tworzą prosty, czytelny sytem informacji w bibliotece

Oprócz odpowiednich mebli i wygodnych siedzisk, bardzo ważną kwestią jest czytelne oznakowanie księgozbioru.

Dobrze zaprojektowane tablice biblioteczne, rozdzielacze działowe i alfabetyczne muszą tworzyć spójny system, który pomaga łatwo dotrzeć do właściwego regału i wybrać odpowiednią książkę.

Szczególną uwagę należy zwrócić na czytelność oznakowania księgozbioru dla najmłodszych. Aby dziecko nie czuło się zagubione wśród wysokich regałów i tysięcy książek, z daleka już powinno widzieć gdzie są zgromadzone tytuły dziecięce.

Rolą tablic informacyjnych z odpowiednimi symbolami, dostosowanymi do jego wieku, jest szybkość z jaką doprowadzają dziecko do celu - do bibliotecznego kącika dla maluchów.
Dzięki informacjom obrazkowym oraz odpowiedniej kolorystyce tabliczek, rozdzielaczy i opisów półek, dzieciaki
bez asysty bibliotekarza, swobodnie poruszają się po bibliotece.

Jeżeli chcecie stworzyć w Waszej bibliotece zrozumiały dla czytelników system identyfikacji księgozbioru, najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie takiego samego koloru dla oznaczeń regałów, opisów półek, rozdzielaczy alfabetycznych i działowch, w obrębie tego samego działu np. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY w kolorze niebieskim a LEKTURY w kolorze żółtym.

Takie uporządkowanie jest dobrą metodą, która pozwala na zorientowanie uwagi czytelnika na interesujący go obszar.
Z dużej odległości może on dostrzec swój ulubiony regał np. z FANTASTYKĄ, oznaczony w całości kolorem zielonym i szybko się udać w jego kierunku.  Ważne jest to zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników biblioteki, nie umiejących jeszcze dobrze czytać.

Biblioteczne kąciki - tabliczki do biblioteki

Biblioteczne kąciki - tablica mocowana do ściany

Biblioteczne kąciki - ścienna tablica biblioteczna

Biblioteczne kąciki - kącik plastyczny w bibliotece

Biblioteczne kąciki - meble biblioteczne
Ładnie i mądrze urządzony kącik dziecięcy stwarza małym bywalcom biblioteki warunki do zabawy i stymuluje do rozwoju.

Biblioteczne kąciki - rozdzielacze alfabetyczne i tabliczki stojące.

Biblioteczne kąciki - miejsce w czytelni dla młodzieży

Biblioteczne kąciki - rozdzielacze działowe i alfabetyczne

Biblioteczne kąciki - tablice z opisami działów

BBBiblioteczne kąciki - tablica literatura dla młodzieży